„ Bo wciąż na jawie widzę i co noc mi się śni, że Ta, co nie zginęła, wyrośnie z naszej krwi.”

Z okazji obchodów 99 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w SP nr 7 szkole odbyły się uroczystości. Pod opieką wychowawczyń Katarzyny Kniter i Doroty Pestki, uczniowie klas III a i III d przygotowali uroczystą akademię.

11 listopada skłonił nas do przypomnienia losów Ojczyzny i do wyrażenia szacunku dla tych, którzy podjęli wyzwanie i walczyli o polskość i wolność.   |  fot. (nad.)

W czasie której przywołane zostały ważne wydarzenia historyczne związane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Młodzi wykonawcy w przejmujący sposób pokazali, co znaczy dla nich patriotyzm.

Podczas uroczystości uczniowie uczęszczający na kółko tańców kaszubskich zatańczyli poloneza, chcąc w ten sposób zaznaczyć, że chociaż Polskę wymazano z mapy świata, nigdy nie wymazano jej z serc Polaków.Zawsze byli oni wierni swej tradycji i kulturze. Również starszym uczniom szkoły podstawowej i gimnazjum przypomniano burzliwe dzieje naszej Ojczyzny na akademii przygotowanej przez p. Michała Dalke wraz z uczniami klasy siódmej.

Można było usłyszeć znane pieśni z tamtego okresu, takie jak: ,,O mój rozmarynie’’ czy ,, Pierwsza kadrowa’’. Cytowano też znane powiedzenia marszałka Józefa Piłsudskiego oraz recytowano wzruszające wiersze: ,, Dwie ojczyzny’’ Antoniego Słonimskiego i ,, Gawędę o miłości ziemi ojczystej’’ Wisławy Szymborskiej.

Dorota Pestka
Marietta Klinger


Zapisz